برگردان ساقی مطهری

 چنانچه به تازگی وارد خاک کانادا شده و علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در یک بیزینس کوچک و در حال فعالیت هستید، موانع کوچک زیادی در سر راهتان قرار دارد که موفقیت شما در این زمینه در گرو شناخت و آگاهی از آنهاست.

تقریبا در همه موارد، اطلاعات حرف اول را زده و باعث توان‌مندی شما می‌شود. لازمه رسیدن به اطلاعات مهم و کلیدی نیز صرف زمان و فراهم نمودن تمهیدات لازم است. اولین چیزی که بهتر است بدانید این است که سرمایه‌گذاری در هر کسب و کار کوچکی کمی ریسک به همراه دارد. بیزینس‌های کوچک کانادایی عموما توسط مالکان آنها سرمایه‌گذاری و مدیریت می‌‌شوند و صرف‌نظر از این‌که چگونه یک چنین بیزینسی را برای خرید انتخاب می‌کنید، صورت‌حساب‌های مالی فروشنده، عموما ممیزی نشده‌اند. به این معنا که صورت‌حساب‌های مالی منحصراً بر اساس اطلاعاتی است که خود فروشنده به حسابدارش می‌دهد. در نتیجه صورت‌حساب‌های مالی‌ای که به شما داده می‌شود ممکن است منعکس‌کننده دقیق میزان دارایی‌ها، ارزش بدهی‌ها و یا نشان‌دهنده درآمدها و هزینه‌های واقعی بیزینسی که شما علاقه‌مند به خرید آن هستید، نباشد.

به همین دلیل داشتن یک حسابدار خبره که شما را در ارزیابی اطلاعات مالی تهیه شده توسط فروشنده در زمینه داد و ستدهای آن بیزنس یاری رساند، بسیار حیاتی محسوب می‌شود. یک قسمت مهم این فرآیند شامل بازنگری شما و حسابدارتان از اصل سوابق مالی ارائه شده توسط فروشنده مانند درخواست‌های خرید، فاکتورهای فروش، دفترچه حساب‌های بانکی، دفاتر روزنامه و دفاتر کل خواهد بود تا از دقیق بودن آنها اطمینان حاصل نمایید.

شما همچنین به یک وکیل باتجربه نیاز دارید تا شما را در تهیه توافقنامه‌ای مبنی بر اجازه فسخ معامله و پس گرفتن ودیعه‌اتان، در صورت غیر واقعی بودن صورت‌حساب‌های مالی فروشنده یاری نماید.

 دومین نکته‌ای که باید به آن توجه نمایید این است که به‌دست آوردن یک بیزینس حاضر و آماده می‌تواند به یکی از دو روش زیر انجام گیرد:

شما می‌توانید دارایی‌های یک بیزینس را خریداری نمایید و یا اگر بیزینس، شرکت ثبت‌شده‌ای باشد، می‌توانید در سهام شرکت با سایر سهامداران عمده آن شریک شوید.

اگرتصمیم به خرید دارایی‌های یک بیزینس در حال فعالیت دارید (مورد اول)، شما مسئولیتی در قبال تعهدات مالی و بدهی‌های آن بیزینس نخواهید داشت. به‌علاوه می‌توانید به خرید آن قسمتی از دارایی‌ها که تمایل دارید و نه همه آن اقدام نمایید. این مسئله مهمی محسوب می‌شود به خصوص برای آن قسمت از دارایی‌هایی که شامل تجهیزات فرسوده و بدون گارانتی هستند.

یک نکته بسیار مهم در مورد مالیات بر درآمد وجود دارد که برای خریدار دارایی‌های یک کسب و کار در حال کار می‌تواند هم خبر خوب محسوب شده و هم خبر بد به‌ حساب آید. خریداران طبق قانون این حق را دارند که هزینه استهلاک سالانه تجهیزات، لوازم الکترونیکی و سایر دارایی‌های ثابت شرکت که مرتبط با قیمت سرقفلی می‌شوند را از قیمت خرید اولیه لوازم، ارائه شده توسط فروشنده، کسر نمایند. سرقفلی قسمتی از ارزش بیزینس محسوب می‌شود که در واقع مقیاس اندازه‌گیری وفاداری مشتریانش را نشان می‌دهد. با توجه به این‌که قیمت کل دارایی‌های بیزینس فروخته‌شده توسط همین اجزاء مختلف ساخته می‌شوند، وکلای باتجربه که با فروشندگان و خریداران زیادی کار کرده باشند قادر به تنظیم قراردادی برای فروش دارایی‌ها هستند که شامل تبصره‌ای دربرگیرنده ارزش دلاری تمامی اقلام باشد.

در حالی‌که کسر هزینه استهلاک برای خریداران بیزینس خبر خوبی محسوب می‌شود برای فروشندگانی که مجبور به پرداخت مالیات بر درآمد بر روی قسمتی از قیمت فروش تجهیزات و ماشین‌آلات هستند، که ارزش استهلاک آنها بیشتر است، خبر بدی به شمار می‌آید. ضمنا یک قسمت از سرقفلی نیز پس از فروش ممکن است مشمول مالیات گردد. حسابدار شما می‌تواند همه این اعداد و ارقام را برای شما پیشاپیش محاسبه نماید. بنا براین برای شما داشتن حسابدار و وکیل باتجربه قبل از اقدام به پیشنهاد خرید هر بیزینسی، حیاتی محسوب می‌شود.

همان‌طور که قبلا اشاره کردم راه دوم، خرید یک شرکت ثبت‌شده است و آن در واقع خرید سهام ازسهامداران عمده شرکت که کنترل شرکت را نیز به عهده دارند، می‌باشد. یکبار دیگر متذکر می‌شوم که این نوع معامله بدون داشتن حسابدار و وکیل آغاز و سرانجام موفقی نخواهد داشت. وقتی عمده سهام شرکتی را می‌خرید، در همه دارایی‌ها و بدهی‌های شرکت سهیم خواهید بود. قبول تعهداتی این‌چنینی، اهمیت داشتن وکیل باتجربه را برای خریدار دو چندان می‌نماید، به این منظور که وی می‌تواند با تنظیم توافقنامه خرید، این امکان را برای خریدار به وجود آورد که در صورت غیر واقعی یا دقیق نبودن مدارک مالی فروشنده بتوان ودیعه را مسترد و به معامله پایان داد.

برای آن دسته از افرادی که اقدام به خرید عمده سهام هر شرکت کانادایی بنمایند، معافیت‌های مالیاتی در قوانین مالیات بر درآمد کشور کانادا لحاظ شده که آنها را برای میزان دارایی تا ۵۰۰٫۰۰۰ دلار [توضیح نشریه: این عدد ممکن است در زمان مطالعه این متن افزایش یافته باشد] البته تحت شرایطی خاص معاف از پرداخت مالیات می‌نماید. یکی از این شرایط این است که شرکت فعال بوده و نه این‌که در سرمایه‌گذاری‌هایی غیر مولد شرکت داشته باشد. لازم به ذکر است که مشاور مالی می‌تواند در محاسبه هر گونه مالیات بر درآمد احتمالی در این رابطه به شما کمک کند.

بنابراین چنانچه در فکر خرید یک کسب و کار هستید، به خاطر داشته باشید که زمان کافی جهت کار با حسابدار و وکیلی که می‌توانند شما را در آماده نمودن یک قرارداد خرید مناسب و تایید نمودن اطلاعات مالی یاری دهند، صرف نمایید. تنها با در نظر گرفتن تمامی جوانب و جزییات است که می‌توانید خود را از خطر مواجهه با یک فروشنده بی‌وجدان محفوظ بدارید.

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

(0) دیدگاه خوانندگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

مهاجرت به کانادا | مهاجرت به آمریکا | گرین کارت آمریکا | مهاجرت از طریق سرمایه گذاری | مهاجرت نیروی کار | اقامت کانادا | اقامت آمریکا | دانمارک | مهاجرت به دانمارک | تحصیل در کانادا | تحصیل در آمریکا | نرخ ارز | مهاجرت به کانادا | ماهنامه پرنیان